SYMBOLIKA I OZNACZENIA FALOWE
Przedstawiam oznaczenia i symbole falowe jakie obowiązywały w JW4057 w Szczecinie. Jeśli ktoś pamiętałby o innych symbolikach to piszcie w komentarzu pod wpisem :)
1. KOLORY FALOWE
Wiosna Lato
Jesień Zima
2. BOJÓWKI NA PASIE WOJSKOWYM ( dziękuję za przypomnienie https://www.youtube.com/watch?v=AA1puxNhKY8 )
Kot Po obcince
Vicerezerwa Rezerwa
3. OPINACZE :
- Kot : elegancko dociągnięte na ostatnie oczko do bólu :)
- Po obcince: popuszczenie o jedno oczko
- Vicek : skrzyżowanie na X
- Rezerwa: na pierwszą dziórkę lub rozbebłane :)
4. Centymetry falowe :
Centymetry krawieckie 150 cm
Służyły do odliczania dni do cywila. Od 150 dni przed cywilem codziennie każdy rezerwista, po zjedzonym obiedzie, odrywał 1 cm i wrzucał go do talerza. W ten sposób centymetr malał, pokazując aktualne odliczanie DDC. Zasada była taka, że na poligonie nie odrywano centymetra – robiło się to dopiero po powrocie z ćwiczeń. Wtedy w talerzu znajdował się tasiemiec odpowiadający liczbie spędzonych dni na poligonie. W ostatnim dniu, kiedy na cyferce widniało 000 DDC, po zjedzonym obiedzie wstawało się, zabierało metalowe tace, a razem z kolegami z poboru trzykrotnie uderzano nimi o stół, krzycząc: „0 ..... 0 ...... 0”.
Oczywiście centymetry musiały być dwu kolorowe zgodnie z barwami falowymi jak w pkt1. W latach 90tych chyba tylko takie były dostępne, dziś poglądowo nie mogę znaleźć.
5. Gadżety falowe.
Obowiązywały też różnorakie gadżety falowe: spinki w kolorach falowych dostępne w sklepach i podkreślające vicerezerwa lub rezerwa, kalendarzyki, długopisy itp. W latach 90 w cywilu były szeroko dostępne w każdym sklepie praktycznie. Zamawiało się również w pracowniach artystycznych chusty a pompony robiło się samemu z włuczek ....... oczywiście w kolorach falowych :)
6. Tak robiło się pompony do chusty Rezerwisty, gdzie mniejsze po bokach były w kolorach falowych ( pkt1), a ten duży na dole chusty składał się z trzech lub czterech kolorów ( pobór + wyjście do cywila :) W moim przypadku ten dolny pompon miał kolory: żółty, niebieski, czerwony.
1.Wycinało się z tektury dwa donaty :), im większa średnica tym większy pompon
2. Tekturowe donaty składało się razem i nawijało się włuczkę. Im grubiej włuczki tym pompon pełniejszy.
3. stosowało się oczywiście kolory falowe, gdzie na jedną połowe nawijało się np. żółtą włuczkę a na drugą niebieską.
4. Po zakończonym nawijaniu przyszła kolej na falowy szurek : brało się kilka dużych kawałków włuczki, składało się na pół i zawiązywało w połowie o kojo. Dalej , skręcało się dość mocno. Pod koniec zawiązywało supełek i odcinało o koja. Tak powstawał falowy sznurek.
5. Teraz delikatnie trzymało się kolorowego donata, a kolega przecinał włuczkę między donatem wkoło. Na koniec związywał sznurkiem falowym, przystrzygało się końcówki wystające i....... gotowe :)
Dodaj komentarz